RED BULL PAPER WINGS 2015

W czwartek 26 marca na terenie Studium Wychowania Fizycznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego odbył się już przedostatni odcinek kwalifikacyjny polskiej edycji Red Bull Paper Wings. Blisko 70 zawodników walczyło o miano najlepszego konstruktora papierowych samolotów, a zostali nimi Krzysztof Arabski, Maciek Siwik oraz Konrad Zasztowt.

Red Bull Paper Wings to międzynarodowe zawody dla studenckich konstruktorów w niecodziennej odsłonie. Uczestnicy muszą pochwalić się zdolnościami w składaniu papierowych samolotów oraz kreatywnością, mając do dyspozycji czystą kartkę formatu A4. Podczas turnieju rywalizują w trzech kategoriach: lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu.

Podobnie jak podczas poprzednich przystanków, najbardziej obleganą konkurencją wśród szczecińskich pilotów okazała się ta, w której to samolot miał polecieć najdalej. Studenci przeganiali się z coraz to lepszymi modelami wehikułów, sprawdzając wzajemnie ich wymiary oraz technikę konstrukcji. Pomimo dużej konkurencji w czasie zawodów panowała braterska atmosfera, natomiast pilotów dopingowała licznie zgromadzona publika. W kategorii lot na dystans bezkonkurencyjna była maszyna Krzysztofa Arabskiego, uzyskując wynik 28,2 m.

Kategoria lot na dystans – wyniki:
1. Krzysztof Arabski – 28,20 m.
2. Marek Wierzbicki – 24,15 m.
3. Maciej Łagodziński – 23,40 m.

W kategorii lot na czas swój samolot, Maciek Siwik, zawiesił w powietrzu przez 8,87 s. co dało mu pierwsze miejsce.

Kategoria lot na czas – wyniki:
1. Maciek Siwik – 8,87 s.
2. Mariusz Rzeszotek – 8,16 s.
3. Piotr Książek – 7,65 s.

Najtrudniejsza jak i najbardziej widowiskowa była kategoria akrobatyczna. Zawodnicy mieli przygotowane po kilka modeli samolotów, które z powodzeniem wykonywały najróżniejsze pętle czy śruby. Jury przydzielało punkty odpowiednio za akrobatykę, prezentację samolotu oraz kreatywność prezentacji. Zwycięzcą tej konkurencji został Konrad Zasztowt, który to w poprzedniej edycji reprezentował nasz kraj podczas światowych mistrzostw Red Bull Paper Wings 2012. Uzyskał on odpowiednio 7,7 i 10 punktów dające łącznie wynik 24 punktów.

Wyniki akrobatyki lotu:
1. Konrad Zasztowt – 24 pkt.
2. Piotr Książek – 14 pkt.
3. Artur Lipiński – 10 pkt.

Tło muzyczne podczas zmagań zapewniał “DJ PRIME”, grający na co dzień w klubie CITY HALL oraz nasz prowadzący – “PRZETUS”. Ostatni przystanek kwalifikacyjny już za kilka dni w Gdańsku. Czy tam uda się pilotom pobić ustanowione do tej pory rekordy ?

Trójka najlepszych zawodników z Polski weźmie udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Salzburgu, gdzie rywalizować będą z finalistami z ponad 60 krajów. Finał odbędzie się w Hangarze – 7, domu historycznej już grupy akrobacyjnej – „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa.