RED BULL PAPER WINGS 2015

W środę 25 marca w Bibliotece Głównej Politechniki Wrocławskiej odbył się kolejny odcinek kwalifikacyjny polskiej edycji Red Bull Paper Wings. Po weekendowej przerwie, podczas której studenci mieli czas na testowanie swoich maszyn, na tereny największych uczelni wyższych powróciły podniebne zawody. W stolicy Dolnego Śląska wystartowała maksymalna liczba zawodników. Ich zmaganiom przyglądały się tłumy widzów, które dopingowały swoich faworytów.

Red Bull Papaer Wings to międzynarodowe zawody dla studenckich konstruktorów w niecodziennej odsłonie. Uczestnicy muszą pochwalić się zdolnościami w składaniu papierowych samolotów oraz kreatywnością, mając do dyspozycji czystą kartkę formatu A4. Podczas turnieju rywalizują w trzech kategoriach: lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu.

Konkurencja lotu na dystans nieprzerwanie cieszy się największą popularnością wśród pilotów. Podobnie jak w innych miastach, tak i we Wrocławiu studenci pokazali konstruktorski talent. Ich samoloty były bardzo różnorodne pod względem wielkości, długości czy samego wykonania. Jednym nie udało się przelecieć 5m, bądź lądowały poza strefą rzutu, natomiast pozostałe dolatywały na ponad 18m. Najlepszy model udało się złożyć Bogdanowi Łukaszewiczowi. Pomimo dużej konkurencji w czasie zawodów panowała bardzo przyjacielska atmosfera, którą potęgował aplauz oglądających.

Kategoria lot na dystans – wyniki:
1. Bogdan Łukaszewicz – 20,7 m.
2. Marcin Urbaniak – 18,8 m.
3. Tomasz Kamiński – 17,3 m.

Druga kategoria, polegająca na jak najdłuższym utrzymaniu jaskółki w powietrzu należała do Pawła Kwita, który osiągnął wynik 6 s.

Kategoria lot na czas – wyniki:
1. Paweł Kwit – 6 s.
2. Adam Guzior – 5,09 s.
3. Michał Kraś – 4,65 s.

W ostatniej konkurencji – akrobatyka lotu – królował również Paweł Kwit. Zdobył on największą liczbę punktów od jury, w skład którego wchodził min. z Wojtek „Gniazdo” Pawlusiak – jeden z czołowych europejskich snowboardzistów. Paweł dzięki zwycięstwu stanie do ogólnopolskiego głosowania, które znajduje się na stronie www.redbullpaperwings.com i powalczy o zasilenie polskiej kadry na światowych finałach w Salzburgu.

Wyniki akrobatyki lotu:
1. Paweł Kwit – 23 pkt.
2. Piotr Kwit – 21 pkt.
3. Tomasz Kuczma – 20 pkt.

Następne eliminacje będzie można podziwiać w Rzeszowie, Szczecinie oraz Gdańsku.

Trójka najlepszych z najlepszych weźmie udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Salzburgu, gdzie rywalizować będą ze zwycięzcami z ponad 70 krajów. Finał odbędzie się we wspaniałym Hangarze-7, domu historycznej już grupy akrobacyjnej – „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa.