RED BULL PAPER WINGS 2015

W środę 18 marca na terenie naszego kraju odbyły się równocześnie aż 3 przystanki kwalifikacyjne do Światowych Mistrzostw Red Bull Paper Wings. W Lublinie zawodnicy mogli rywalizować na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Przeszło setka studentów walczyło o miano najlepszego konstruktora papierowych samolotów, a zostali nimi Hubert Samociuk, Mateusz Szałas oraz Piotr Gazda.

Red Bull Papaer Wings to międzynarodowe zawody dla studenckich konstruktorów w niecodziennej odsłonie. Uczestnicy muszą pochwalić się zdolnościami w składaniu papierowych samolotów oraz kreatywnością, mając do dyspozycji czystą kartkę formatu A4. Podczas turnieju rywalizują w trzech kategoriach: lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu.

Prawdziwe oblężenie pilotów papierowych samolotów doświadczył wczoraj Lublin. Zapisy zostały zamknięte znacznie wcześniej niż założono z powodu wyczerpania limitu miejsc – 100 osób na kategorię. Podobnie jak podczas poprzednich przystanków najbardziej obleganą konkurencją wśród lubelskich pilotów okazała się ta, w której to samolot miał polecieć najdalej. Studenci przeganiali się z coraz to lepszymi modelami wehikułów, sprawdzając wzajemnie ich wymiary, wagę oraz technikę konstrukcji.

Wyniki: Najdalszy lot:
1. Hubert Samociuk – 15,5 m.
2. Kamil sprawka – 15,3 m.
3. Mateusz Grabczuk – 14,1 m.

W kategorii lot na czas pierwsze miejsce przypadło Mateuszowi Szałasowi. Utrzymał on w powietrzu swój samolot przez 5,85 sekundy.

Najdłuższy lot:
1. Mateusz Szałas – 5,85 s.
2. Bohdan Dekalczuk – 5.81 s.
3. Mohamed Zakhy – 5,12 s.

Najtrudniejsza jak i najbardziej widowiskowa była kategoria akrobatyczna. Jeden z zawodników wykonał ewolucję, którą nawet prowadzący sam nazwał – „Ależ on leci, i znowu wraca do ręki, ten trick mógłby się nazywać One Hander 360!” – krzyczał Paweł Typiak, kiedy jeden z uczestników puścił swój samolot, który robił idealny okrąg i wracał z powrotem do jego ręki.

Akrobatyka lotu:
1. Piotr Gazda – 25 pkt.
2. Mateusz Szałas – 24 pkt.
3. Artur Szaniawski – 24 pkt. (został pokonany w dogrywce)

Piotr dzięki swojemu zwycięstwu stanie do ogólnopolskiego głosowania na najlepszego akrobatę, a głos na niego możecie oddać w zakładce GŁOSOWANIE. Natomiast zestawienie wszystkich wyników polskich kwalifikacji znajdziecie w zakładce WYNIKI.

Kolejne eliminacje odbędą się 24-26.03 w Olsztynie, Toruniu, Wrocławiu i Rzeszowie. Może w jednym z tych miast wyłoni się tegoroczny zwycięzca polskich eliminacji Red Bull Paper Wings?

Trójka najlepszych z najlepszych weźmie udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Salzburgu, gdzie rywalizować będą ze zwycięzcami z ponad 70 krajów. Finał odbędzie się we wspaniałym Hangarze-7, domu historycznej już grupy akrobacyjnej – „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa.