RED BULL PAPER WINGS 2015

We wtorek 17 marca odbyły się kolejne eliminacje polskiej edycji Red Bull Paper Wings. Łódź była piątym przystankiem, podczas którego studenci starali się stworzyć idealny samolot z papieru. Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego na cztery godziny zamienił się w podniebny hangar. Zawody ruszyły o godzinie 12:00, zgromadzając blisko 80 zawodników.

Red Bull Paper Wings to międzynarodowe zawody w niecodziennej odsłonie. Uczestnicy muszą pochwalić się zdolnościami w składaniu papierowych samolotów oraz kreatywnością, mając do dyspozycji czystą kartkę formatu A4. Podczas turnieju rywalizują w trzech kategoriach: lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu.

Największą popularnością cieszyła się konkurencja najdłuższego lotu. Stanęło do niej 50 uczestników oraz 10 uczestniczek. Dziewczyny, korzystając z rad chłopaków, stworzyły równie ciekawe jak i opływowe samoloty. „Są to zawody nie tylko dla chłopaków. Jaskółek uczył mnie składać mój starszy brat, dlatego mam nadzieje, że uda mi się pokonać niejednego faceta” – powiedziała Magda, studentka logistyki. Finalnie, podium należało mimo wszystko do płci męskiej. Samolot Krzyśka Karaska, okazał się najlepszy i poleciał na 21,2 metry.

Wyniki lotu na dystans:
1. Krzysztof Karasek – 21,2 m.
2. Jakub Mazurowicz – 21 m.
3. Piotr Pązik – 19,2 m

Druga kategoria okazała się być nieco trudniejsza. Studenci szykowali maszyny z dłuższymi i szerszymi skrzydłami, starając się zbudować perfekcyjną jaskółkę, która najdłużej utrzyma się w powietrzu. Zwyciężyła machina Bartosza Janaszewskiego. Starał się pobić dotychczasowy rekord z Krakowa, jednak zabrakło mu aż 7 sekund.

Wyniki lotu na czas
1. Bartosz Janaszewski – 8,6 s
2. Łukasz Gwoźdź – 8,34 s
3. Piotr Mierzawa – 7,41 s

Piotr Mierzawa królował także w ostatniej konkurencji. Zdobył on największą liczbę punktów od sędziów w wyniku czego stanie do ogólnopolskiego głosowania. Jego przelot oraz innych finalistów z polskich eliminacji można obejrzeć w zakładce GŁOSOWANIE.

Wyniki akrobatyki lotu:
1. Piotr Wierzawa – 24 pkt
2. Radek Dymek – 21 pkt
3. Krzysztof Jurczyk – 20 pkt

Kolejne eliminacje odbędą się 18.03 w Białymstoku, Lublinie i Gliwicach. Może w jednym z tych miast wyłoni się tegoroczny zwycięzca polskich eliminacji Red Bull Paper Wings?

Trójka najlepszych z najlepszych weźmie udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Salzburgu, gdzie rywalizować będzie ze zwycięzcami z ponad 80 krajów. Finał odbędzie się we wspaniałym Hangarze 7, domu historycznej już grupy akrobacyjnej – „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa.