RED BULL PAPER WINGS 2015

W środę 25 marca odbyły się kolejne eliminacje polskiej edycji Red Bull Paper Wings. Toruń był już dziewiątym przystankiem, podczas którego studenci starali się stworzyć swój idealny samolot z papieru. Uniwersytet Mikołaja Kopernika na cztery godziny zamienił się w podniebny hangar. Zawody ruszyły o godzinie 12:00, a najlepszymi pilotami zostali Paweł Szarogroder, Jarosław Mazanowski oraz Bartosz Hartwich

Red Bull Paper Wings to międzynarodowe zawody w niecodziennej odsłonie. Uczestnicy muszą pochwalić się zdolnościami w składaniu papierowych samolotów oraz kreatywnością, mając do dyspozycji czystą kartkę formatu A4. Podczas turnieju rywalizują w trzech kategoriach: lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu.

Pierwszą rozegraną konkurencją była ta, w której to zawodnicy mieli rzucić swoim samolotem na jak największą odległość. Walka była zawzięta ponieważ zarówno Pawłowi Szarogroderowi jak i Robertowi Dymitrowi udało się przefrunąć cały wyznaczony tor. Panowie w celu dogrywki przenieśli się na salę gimnastyczną do Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK. Ostatecznie Paweł udowodnił, że to on jest zwycięzcą. Jego samolot poszybował na odległość 31,2m.

Wyniki lotu na dystans:
1. Paweł Szarogroder – 31,2 m.
2. Robert Dymitrow – 29,1 m.
3. Radosław Dudek – 15,65 m.

Druga kategoria, polegająca na jak najdłuższym utrzymaniu jaskółki w powietrzu, wzbudziła u studentów największe zainteresowanie. Starając się złożyć perfekcyjną maszynę, uczestnicy wydłużali i poszerzali skrzydła. Zwyciężyła machina Jarosława Mazanowskiego z wynikiem 7,78 s.

Wyniki lotu na czas
1. Jarosław Mazanowski – 7,78 s.
2. Michał Mazur – 5,46 s.
3. Bartosz Hartwich – 5,02 s.

W ostatniej konkurencji – akrobatyka lotu – królował Bartosz Hartwich. Zdobył on największą liczbę punktów od jury, które oceniało lot samolotu, kreatywność oraz oryginalność jego wykonania. Dzięki zwycięstwu stanie on do ogólnopolskiego głosowania, które znajduje się na stronie www.redbullpaperwings.com i powalczy o zasilenie polskiej kadry na światowych finałach w Salzburgu.

Wyniki akrobatyki lotu:
1. Bartosz Hartwich – 25 pkt.
2. Arkadiusz Trochowski – 24 pkt.
2. Jarosław Mazanowski – 24 pkt.
3. Mateusz Kapral – 22 pkt.

Trójka najlepszych z najlepszych weźmie udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Salzburgu, gdzie rywalizować będą ze zwycięzcami z ponad 70 krajów. Finał odbędzie się we wspaniałym Hangarze-7, domu historycznej już grupy akrobacyjnej – „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa.