RED BULL PAPER WINGS 2015

W środę 11 marca na terenie Centrum Dydaktycznego Politechniki Poznańskiej odbył się drugi odcinek kwalifikacyjny polskiej edycji Red Bull Paper Wings. Blisko 90 zawodników walczyło o miano najlepszego konstruktora papierowych samolotów, a zostali nimi Robert Dimitrow oraz Rafał Orzechowski.

Red Bull Papaer Wings to międzynarodowe zawody dla studenckich konstruktorów w niecodziennej odsłonie. Uczestnicy muszą pochwalić się zdolnościami w składaniu papierowych samolotów oraz kreatywnością, mając do dyspozycji czystą kartkę formatu A4. Podczas turnieju rywalizują w trzech kategoriach: lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu.

Podobnie jak podczas pierwszego przystanku w Warszawie najbardziej obleganą konkurencją wśród poznańskich pilotów okazała się ta, w której to samolot miał polecieć najdalej. Studenci przeganiali się z coraz to lepszymi modelami wehikułów, sprawdzając wzajemnie ich wymiary, wagę oraz technikę konstrukcji. Pomimo dużej konkurencji w czasie zawodów panowała braterska atmosfera, natomiast pilotów dopingowała licznie zgromadzona publika. W kategorii lot na dystans bezkonkurencyjna była maszyna Roberta Dimitrowa, uzyskując wynik 25 m.

Kategoria lot na dystans – wyniki:
1. Robert Dimitrow 25 m
2. Bartosz Pacholczak 20,5 m
3. Jarosław Marciniak 20 m

W kategorii lot na czas pierwsze miejsce przypadło Rafałowi Orzechowskiemu. Utrzymał on w powietrzu swój samolot przez 5,8 sekundy.

Kategoria lot na czas – wyniki:
1. Rafał Orzechowski 5,8 s
2. Hubert Pietrzkiewicz 5 s
3. Bartosz Łapacz 4,25 s

Najtrudniejsza jak i najbardziej widowiskowa była kategoria akrobatyczna. Zawodnicy mieli przygotowane po dwa modele samolotów, które z powodzeniem wykonywały najróżniejsze pętle czy śruby. Jury oceniało lot samolotu, kreatywność oraz oryginalność jego wykonania. W skład sędziowski znaleźli się poznańscy sportowcy oraz modelarze samolotów. Najwięcej punktów również otrzymał Rafał Orzechowski.

Wyniki akrobatyki lotu:
1. Rafał Orzechowski 26 pkt.
2. Maciej Szatkowski 25 pkt.
3. Dawid Walczak 23 pkt.

Po zawodach każdy z uczestników mógł wybrać się na wieczorne afterparty, które odbywało się w klubie Czekolada.

Wideo z zwycięskim lotem akrobatycznym można obejrzeć w zakładce Głosowanie, gdzie również można oddać głos na swojego faworyta. Natomiast zestawienie wszystkich wyników polskich kwalifikacje znajdziecie w zakładce Wyniki.

Kolejne eliminacje odbędą się m.in. w Łodzi i Lublinie. Tam okaże się, czy tamtejsi akademiccy piloci pobiją wyniki z pierwszych trzech odcinków.
Trójka najlepszych zawodników z Polski weźmie udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Salzburgu, gdzie rywalizować będą z finalistami z ponad 60 krajów. Finał odbędzie się w Hangarze 7, domu historycznej już grupy akrobacyjnej – „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa.