RED BULL PAPER WINGS 2015

W środę 18 marca na terenie naszego kraju odbyły się równocześnie aż 3 przystanki kwalifikacyjne do Światowych Mistrzostw Red Bull Paper Wings. W Gliwicach na terenie Hali Sportowej Politechniki Śląskiej zdecydowanie nie brakowało emocji, ponieważ z ponad 80 startujących zawodników został wyłoniony rekordzista dotychczasowych polskich eliminacji w kategorii lot na dystans – Maciek Mazur, który pobił swój przelot z Warszawy o ponad 3 metry, wyrzucając swoją papierową rakietę na długość 36 metrów.

Red Bull Paper Wings to międzynarodowe zawody w niecodziennej odsłonie. Uczestnicy muszą pochwalić się zdolnościami w składaniu papierowych samolotów oraz kreatywnością, mając do dyspozycji czystą kartkę formatu A4. Podczas turnieju rywalizują w trzech kategoriach: lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu.

Największą popularnością cieszyła się konkurencja najdłuższego lotu. Stanęła do niej prawie maksymalna liczba uczestników, a także zawodniczki płci pięknej pokazały się w licznej grupie. Finalnie, podium należało mimo wszystko do panów. Maciej Mazur z Bolesławca, który w poprzedniej edycji reprezentował nasz kraj w Światowych Finałach Red Bull Paper Wings 2012, udowodnił że miano najdalej rzucającego pilota w kraju należy właśnie do niego, przerzucając cała salę i zatrzymując swój samolot na ścianie, na wysokości 3 metrów.

Wyniki lotu na dystans:
1. Maciek Mazur – 36 m.
2. Tomasz Bartnikowski – 33 m.
3. Piotr Kierzkowski – 22,20 m.

Druga kategoria okazała się być nieco trudniejsza. Studenci szykowali maszyny z dłuższymi i szerszymi skrzydłami, starając się zbudować perfekcyjną jaskółkę, która najdłużej utrzyma się w powietrzu. Zwyciężyła machina Krzysztofa Matyska pokonując Mateusza Hapeta o 0,02 s.!

Wyniki lotu na czas
1. Krzysztof Matysek – 9,02 s.
2. Mateusz Hapeta – 9,00 s.
3. Łukasz Sawicki – 8,13 s.

Ostatnią konkurencją była akrobatyka lotu, w której to zawodnik miał minutę na zaprezentowanie jak największej liczby akrobacji swoimi papierowymi samolotami, a wszystko oceniało 3 osobowe jury. W jego skład wchodził min. Doc. Krzysztof Czapla – dyrektor ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej oraz jeden z czołowych europejskich Snowboardzistów – Wojtek „Gniazdo” Pawlusiak. W tej konkurencji również Maciej Mazur okazał się najlepszy, uzyskując 25 pkt, w wyniku czego stanie do ogólnopolskiego głosowania, które znajduje się w zakładce GŁOSOWANIE. Natomiast zestawienie wszystkich wyników polskich kwalifikacji znajdziecie w zakładce WYNIKI.

Wyniki akrobatyki lotu:
1. Maciej Mazur – 25 pkt.
2. Tomasz Bartnikowski – 20 pkt.
3. Miłosz Bugła – 18 pkt.

Kolejne eliminacje odbędą się 24-26.03 w Olsztynie, Toruniu, Wrocławiu i Rzeszowie. Może w jednym z tych miast wyłoni się tegoroczny zwycięzca polskich eliminacji Red Bull Paper Wings?

Trójka najlepszych z najlepszych weźmie udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Salzburgu, gdzie rywalizować będą ze zwycięzcami z ponad 70 krajów. Finał odbędzie się we wspaniałym Hangarze-7, domu historycznej już grupy akrobacyjnej – „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa.