RED BULL PAPER WINGS 2015

W środę 18 marca odbyły się równocześnie aż 3 przystanki kwalifikacyjne do Światowych Mistrzostw Red Bull Paper Wings. W Białymstoku zawodnicy rywalizowali na terenie Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej, która została oblężona przez piękne studentki-pilotki. Było to pierwsze miasto, gdzie zapisy cieszyły się większym zainteresowaniem wśród kobiet niż mężczyzn.

Red Bull Papaer Wings to międzynarodowe zawody dla studenckich konstruktorów w niecodziennej odsłonie. Uczestnicy muszą pochwalić się zdolnościami w składaniu papierowych samolotów oraz kreatywnością, mając do dyspozycji czystą kartkę formatu A4. Podczas turnieju rywalizują w trzech kategoriach: lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu.

Prawdziwe oblężenie pilotów papierowych samolotów doświadczył wczoraj Białystok. Zapisy cieszyły się tak dużą popularnością wśród studentów, że musiały zostać zamknięte jeszcze przed odbyciem się ostatniej kategorii. Łącznie wystartowało 100 pilotów! Podobnie jak podczas poprzednich przystanków najbardziej obleganym lotem okazał się ten, w którym to samolot miał pokonać najdalszy dystans. Duża liczba osób startowała tylko w konkurencji lotu na czas, czy też akrobatyce lotu, mając przygotowane specjalne do tych zmagań samoloty.

Wyniki lotu na dystans:
1. Jacek Gembała – 29,2 m.
2. Marcin Godelewski – 26,3 m.
3. Jakub Nartowicz – 13,4 m.
3. Adam Więckowski – 13,4 m.

W kategorii lot na czas pierwsze miejsce przypadło także Jackowi Gembali. Utrzymał on w powietrzu swój samolot przez 6,22 sekundy.

Wyniki lotu na czas:
1. Jacek Gembała – 6,22 s.
2. Piotr Olejniczak – 4,38 s.
3. Alina Lisovska – 4,0 s.

Ostatnią konkurencją była akrobatyka lotu, w której to zawodnik miał minutę na zaprezentowanie jak największej liczby akrobacji swoimi papierowymi samolotami, a wszystko oceniało 3 osobowe jury. Największą liczbę punktów zdobyli ex aequo Mateusz Błaszczyk oraz Marcin Rzepnicki Ich samoloty wykonywały ciekawe akrobacje, a sam performance spodobał się sędziom.

Wyniki akrobatyki lotu:
1. Mateusz Błaszczyk – 24 pkt.
1. Marcin Rzepicki – 24 pkt.
2. Damian Ausztol – 23 pkt.

Zwycięskie przeloty z Białegostoku oraz innych finalistów z polskich eliminacji można obejrzeć w zakładce GŁOSOWANIE. Natomiast zestawienie wszystkich wyników polskich kwalifikacji znajdziecie w zakładce WYNIKI.

Kolejne eliminacje odbędą się 24-26.03 w Olsztynie, Toruniu, Wrocławiu i Rzeszowie. Może w jednym z tych miast wyłoni się tegoroczny zwycięzca polskich eliminacji Red Bull Paper Wings?

Trójka najlepszych z najlepszych weźmie udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Salzburgu, gdzie rywalizować będą ze zwycięzcami z ponad 70 krajów. Finał odbędzie się we wspaniałym Hangarze-7, domu historycznej już grupy akrobacyjnej – „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa.