Red Bull Paper Wings Talimatları

BİRİNCİ SINIF BİR KAĞIT UÇAK YAPMANIN YOLU...

... ya da en azından iki saniyede düşmeyen bir kâğıt uçak yapmanın yolu!

• Uçağın ağırlık merkezi uçacağı yönü belirleyecektir. Dolayısıyla kâğıdı burundan katlayarak bu ağırlık merkezinin mümkün olduğu kadar ileride olmasını sağlayın.
• Kanatlar ince ve düz olmalıdır. Kanat profilinin gerekli olup olmadığı, uzmanlar arasında hâlâ tartışılan bir sorudur; çoğunluk kanatlarda kanat profili olmaması gerektiği eğilimindedir. Kanatlarda çıkıntı veya yırtıklardan kaçınılmalıdır. Yarışma koşulları içinde kalacak şekilde yapışkan da kullanabilirsiniz.
• Kanatların uçlarını katlayarak uçağın uçacağı yöne etki edebilirsiniz; daha da güçlü bir etki için kanatçıklar ekleyin (makas gerekir).
• Y biçimi uçağın dengeli olması için belirleyicidir. Bu terim uçağın kanatlarının şeklini tarif eder; bunlar önden bakıldığında Y ya da V şeklinde olur. Bu biçime sahip olmayan uçaklar boylamasına eksenleri boyunca dönüp düşme eğiliminde olur.
• Birçok yarışmada kullanılacak kâğıt 80 g/m2 ağırlığa sahiptir. Bu çoğu ofiste ve fotokopi makinesinde kullanılan kâğıttır. Kâğıt kesinlikle 80 g/m2'den hafif olmamalıdır, fakat bazı uzmanlar aşırı uçuşlar için daha ağır kâğıtları tercih ederler: Dünya rekorunun sahibi olan Ken Blackburn 96 g/m2'yi uzun uçuşlar için kusursuz ağırlık sayar.
• Uçak yapımcılarının internette bulunan kâğıt uçak yapımıyla ilgili çok sayıda kaliteli kılavuza başvurması ve sıkı sıkıya uyması şiddetle tavsiye edilir. Sıkı sıkıya uymak derken, sıkı sıkıya uyun demek istiyoruz!